Нажмите, чтобы открыть большую карту

ЖЫВЕ ПАЛАЦЫК!

ЗВЯЗДА  22 сакавіка 2003 г. ЛЮСТЭРКА

Вы заўважалі, што будынкі ў многім паўтараюць лёс сваіх дойлідаў? Звычайныя хата-чатырохсценка і шыкоўныя палац-сядзіба шмат раскажўць пра колішніх гаспадароў, якія мелі шчасце быць тўт наваселамі пружанскі палацык таксама б расказаў, як сто пяцьдзесят гадоу тамў яго спраектаваў вядомы майстра Ланчы, як вальсаваў у яго зале тагачасны маршалак Швыкоўскі, як жылі тут потым купцы, размяшчалася павятовая ўправа…
Ва ўсе часы ён здзіўляў усіх сваім тонкім архітэктурным абрысам: невялічкі, утульны — нездарма замест звычайнай назвы «палац» трывала і назаўжды замацавалася за ім «палацык».

Нашмат раней за палацык быў пасаджаны тут шыкоўны парк. Дагэтуль растуць недалека двухсотгадовыя дубы, кізіл (вельмі рэдкае для нашых мясцін дрэва!).

Зараз у палацыку пасля яго рэстаўрацыі месціцца музей. У экспазіцыі прадстаўленыя калекцыі прадметаў хатняга ўжытку, абразы, драўляная скульптура.

Яўген ПЯСЕЦКІ.
НА ЗДЫМКАХ: дырэктар музея Юрась ЗЯЛЕВІЧ; галоўны хавальнік музея Раіса ЗІНЧУК