Анлайн-праект «Што раскажа экспанат»

Сёння гаворка пойдзе пра музычны экспанат  – банджа, якое прывёз з ЗША адзін з пружанцаў напачатку ХХ ст.

Банджа ўяўляе сабой струнны шчыпкавы музычны інструмент з корпусам у выглядзе бубна і доўгага грыфа, на якім могуць быць устаноўлены ад чатырох да дзесяці струн. Калі вы ўмееце гуляць на гітары, то асвоіць гульню на банджа будзе вельмі проста.

Дарэчы, банджа ў некаторых краінах Афрыкі лічыцца святым інструментам, дакранацца да якога могуць толькі вышэйшыя жрацы або кіраўнікі.

Банджа завезлі ў Амерыку мараплаўцы з Заходняй Афрыкі прыкладна ў 1600 г. Сваяком банджа можна лічыць мандаліну, хоць даследчыкі і назавуць вам каля 60 розных інструментаў, якія падобныя з банджа і могуць быць яго папярэднікамі. Першая згадка пра банджа сустракаецца ў ангельскага лекара Ганса Слоун ў 1687 г. Ён убачыў інструмент на Ямайцы ў афрыканскіх рабоў. Іх інструменты былі зробленыя з высушанай гарбузы, зацягнутай зверху скурай. У пачатку ХІХ ст. ў ЗША банджа сур’ёзна канкуравала па папулярнасці са скрыпкай у афраамерыканскага музыкі, затым прыцягнула ўвагу і белых прафесійных музыкаў, сярод якіх Джоэл Уокер Суіні, які ў 1830-я гг. папулярызаваў банджа і вывеў яго на сцэну. Паступова гарбузовы корпус замянілі на барабанны, шыйку грыфа размежавалі ладамі і пакінулі пяць струн: чатыры доўгія і адну кароткую.

Пік папулярнасці банджа прыпадае на другую палову ХІХ ст., калі банджа можна сустрэць і на канцэртных пляцоўках, і сярод аматараў-меламанаў. Тады ж выходзіць першы дапаможнік гульні на банджа, праводзяцца конкурсы выканаўчага майстэрства, адкрываюцца першыя майстэрні па вырабе інструментаў, жыльныя струны замяняюцца металічнымі, вытворцы эксперыментуюць з формамі і памерамі. Прафесійныя музыкі сталі выконваць на сцэне творы класікаў, такіх як Бетховен і Расіні, перакладзеных на банджа. Таксама банджа выдатна зарэкамендавала сябе ў такіх музычных стылях як рэгтайм, джаз і блюз.

У цяперашні час банджа карыстаецца папулярнасцю ў музыкаў ва ўсім свеце, гучыць у розных стылях музыкі. Вясёлы і звонкі голас інструмента настройвае на пазітыў і падымае настрой.